– Det er litt surrealistisk. Det er så mange som har kommet allerede en time før det skal skje. Det er en klyp meg i armen-følelse. Responsen har vært formidabel, det kan nesten ikke beskrives.
Det forteller initiativtaker Marius Erikstad Johansen bak arrangementet på Toppform Fitness fredag ettermiddag. Der skal han løpe på tredemølla i 24 timer til inntekt for Mental helse. Startskuddet gikk klokken 17 fredag.
Allerede noen dager før arrangementet skulle skje, hadde det blitt samlet inn over 200.000 kroner til formålet. Mye på grunn av at det lokale næringslivet i Moss har engasjert seg stort til det viktige formålet.
Les mer her: Har samlet inn over 200.000 kroner allerede før løpet er i gang: – Det har virkelig tatt av!
Under veldedighetsløpet deltar flere kjente personer. Blant annet treningsprofilene John Arne Riise og Frank Løke og influenserne Kent Sørensen (Sikkerhetsproffen på Tiktok) og Therese Lien.
– Dette er en sak jeg virkelig brenner for. Det er dessverre veldig mange som velger å avslutte livet sitt på grunn av sin mentale helse. Spesielt menn, tre av fire er menn. Jeg har også kjent på den mentale biten selv gjennom et langt liv i media, sier Riise til Moss Avis.
– Jeg synes dette er en fantastisk måte å sette lys på denne problematikken og jeg er glad for å stille opp og bidra på min måte, legger han til.
Se flere bilder fra veldedighetsløpet her:
Folkefest under veldedighetsløp: – Dette synes jeg er kjempeflott!
– Enormt takknemlig
Under veldedighetsløpet var det kommet flere representanter fra organisasjonen Mental Helse. De stryker stort av arrangementet i Moss.
– Det er et fantastisk initiativ og det var overveldende å se alt de har stelt i stand og hvordan lokalsamfunnet har stilt opp. Det er veldig rørende egentlig, forteller kommunikasjonsrådgiver i Mental Helse, Emilie Vatnøy.
– Vi er utrolig takknemlige for at de velger å donere til akkurat oss og at pengene skal gå til Venn1-kurs i Moss
Venn1 er et prosjekt fra Mental Helse som handler om at norske elever i ungdomsskole og videregående skal få opplæring i psykisk helse. Kurset handler også om å normalisere det å ha det vanskelig, skape mer åpenhet, bryte med stigmaer, hvordan håndtere livets opp- og nedturer, hvordan man kan være en god venn og hvor man kan søke hjelp.
– Vi tilbyr forebyggende kurs der elevene kan få verktøy til å snakke om mental helse. Det er et tilbud som er kostbart, så vi er enormt takknemlige for støtten vi får fra veldedighetsløpet i Moss.
Det sier Vatnøy, som kan forteller at pengene kommer til å gå til å sørge for at Mosseelevene får tilbud om Venn1-kurs.
– Fikk bakoversveis
– Jeg skal være på mølla i tre timer. Jeg er veldig spent, men jeg tror jeg skal klare det. Det jeg synes er digg er at jeg får være på hjemmebane. Jeg kjenner møllene fra før.
Det forteller influenser og gründer Therese Lien som står og prater med Kent Sørensen, også kjent som Sikkerhetsproffen på Tiktok. De to har kjent hverandre siden barneskolen og forteller at de er mer enn glad for å stille opp for dette arrangementet.
– Mental helse er et hyperaktuelt tema, spesielt tror jeg mobbing blant barn og unge er verre enn da vi var yngre fordi mobbingen også skjer på nett, sier Kent som forteller at han har fått mange slemme kommentarer på videoene sine på Tiktok.
– Jeg startet med at jeg ønsket å fortelle folk om vekteryrket. Det er jo et upopulært yrke, men som er en kjempeviktig jobb. Vi jobber med å skape trygghet og trivsel. Men jeg fikk veldig mye hat på videoene jeg la ut. Jeg svarte på min måte.
Under veldedighetsløpet stiller Kent opp med gratis vektere og førstehjelpere fra firmaet sitt. Han skal også løpe på mølla.
– Jeg fikk bakoversveis av responsen! Mental helse er jo så utrolig viktig. Spesielt i dagens samfunn der alt er digitalisert og unge blir utsatt for mye som vi ikke ble utsatt for da vi var små. Dette er en viktig sak å stille opp for, og det fysiske og psykiske det henger jo sammen, sier Lien.
Ved siden av mølla hun skule løpe på, hadde hun satt opp en skilt om at for hver high five hun fikk, skulle hun donere 100 kroner til Mental Helse. Therese forteller kan hun kommer til å donere minst 10.000 kroner.
Ønsker du å donere til 24 timers veldedighetsløp og Mental helse? Det kan du gjøre via deres Spleis her.
Les mer om: artikkelemnene
Kommentarer til denne saken