Kutt reisekostnader og fyll programmet med spennende deltakere og foredragsholdere!
I dag arrangerte Nordfjordnettverket webinar for første gang.
-Webinar er et seminar som foregår på nettet. Bare de som deltar kan se det, men et opptak kan gjøres tilgjengelig for flere i etterkant ved at det legges ut på en nettside f.eks, sier Karl Johan Johansen, faglig rådgiver i NAPHA.
I Nordfjord er det store avstander internt og representanter fra kommunene i Nordfjordnettverket reiser vanligvis inn til Nordfjordeid DPS på møter. Nå blir det lettere å kommunisere.
Under møtet i dag holdt Hilde Fossen fra NAV et innlegg. Hun satt i Trondheim.
Karl Johan Johansen som har drevet med videokonferanser i 10-12 år, forteller at dette er en videreutvikling.
-Et webinar kan kombinere flere typer medier: video, lyd, bilder og chatkanaler. Du kan få opp spørsmål underveis, svare på spørsmål, se lysbilde-presentasjoner og ta notater. Filme en hel gruppe eller bare en foredragsholder, sier Johansen.
Mange universiteter, høyskoler og organisasjoner bruker allerede denne teknologien. Det er bare noen få år siden den ble tilgjengelig.
NAPHA vil gjerne ta i bruk webinar i samarbeid med flere lokale kompetansenettverk.
-Vi skal ha kontakt med og følge opp hele landet, og det er vanskelig å nå rundt, derfor må vi benytte oss av teknologi og muligheter som finnes. Dette kan ikke erstatte de ordinære besøkene, men brukes som et suplement og gi oss kontakt mellom de fysiske møtene, sier Johansen.
For å kunne gjennomføre et webinar trenger du pc med kamera, mikrofon med støydemping og en bestemt programvare som lastes ned fra nettet.
-Gratis programvare lastes ned av alle som skal delta. Som vert/arrangør må du ha lisens. Verten sender ut invitasjon pr. mail med en lenke deltakerne kan klikke på for å komme inn på konferansen.
NEFSIS Video Conferancing er navnet på den nettbaserte videokonferanseteknologien NAPHA prøver ut.
– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!
– Friskliv Ung har fått meg i mye bedre fysisk form. Det er mye mer glede i livet nå, flere relasjoner og lyse dager.
Prosjektet ved Frisklivssentralen i Larvik har som mål å hjelpe unge voksne mot inkludering og en aktiv hverdag.
Tjenesten bidrar i den nyskapende hjelpemodellen "Våre Unge". En medarbeider har kontor på den videregående skolen to dager i u...
Marion har blitt ei helt anna jente enn hun var før. Nå står hun opp om morgenen, går på jobb og møter blikket til folk.
Ansvarlig redaktør: Ellen Hoxmark
Webredaktør: Ragnhild Krogvig Karlsen
NAPHA er en avdeling i
NTNU Samfunnsforskning AS
Skriv og del:
Vil du skrive en artikkel på Napha.no?