Nasjonal strategiplan for arbeid og psykisk helse (2007-2012)

Nasjonal strategiplan for arbeid og psykisk helse (2007-2012)

Publisert: 11. mai 2011

Stikkord for artikkelen er: Interpellasjon i Stortinget. Arbeid og psykisk helse. Lavterskeltilbud. Egenerfaringer med å stå utenfor og å komme innenfor.

Alene - ikke mer.jpg

ALENE - IKKE MER? Mange savner å tilhøre et fellesskap.

ALENE - IKKE MER? Mange savne...

Stortingsrepresentant Karin Yrvin (AP) med interpellasjon i Stortinget. Du finner videopptak her. Spol fram til 07.50 hvor saken starter.

Karin Yrvin (AP) stilte interpellasjon til statsråd Hanne Bjurstrøm om statusen på Nasjonal strategiplan for arbeid og psykisk helse 2007-2012. En viktig interpellasjon som viser at det allerede nå bør tenkes på en videreføring av det arbeidet som er startet etter at nasjonal strategiplan for arbeid og psykisk helse avsluttes i 2012. 

Viktig med fellesskap

Noen av oss klarer oss alene i lange perioder, men det beste for de aller fleste er å være i et fellesskap enten i arbeid eller gjennom aktivitet. For eksempel er Kultursenteret Sisa i Alta er et sted det kan legges godt til rette for både arbeid og aktivitet, men dessverre er det problematisk å komme inn med et lavterskeltilbud og få midler fra NAV, slik AKSIS får for hver eneste deltaker i sine programmer. For meg er det en gåte at ikke Alta kommune og NAV kan gå sammen for å sikre driften på Kultursenteret Sisa. 1. års drift på Sisa var ved hjelp at tilskudd fra NAV Finnmark på kr 100 000. Det var midler som ble løst ut gjennom den nasjonale strategiplanen for arbeid og psykisk helse.

Jeg hadde en bloggartikkel om Kultursenteret Sisa på Erfaringskompetanse.no sin blogg for noen uker siden og den finner du her. Likedan hadde jeg en bloggartikkel om brukerstyrte sentre, og den finner du her. I sistnevnte spør jeg hvor brukerstyrte sentre er så lavt prioritert sammenlignet med kompetansesentre innenfor psykisk helse og rus hvor fagsiden er de som styrer det hele.

Hjelp fra NAV

I min bok "Kjærligheten spør ikke, den bare er" beskriver jeg hvordan jeg opplevde psykose, tvangsinnleggelser, skambearbeidelse, og den altfor lange veien tilbake med siktemål å komme i arbeid, noe jeg også har greid etter at boka kom ut i 2008. Men jeg var utenfor det ordinære arbeidslivet fra 1994-2009. Da er det ikke helt enkelt å komme tilbake igjen. Noe av det som har gjort at jeg har fått muligheten, er at NAV dekker deler av min lønn gjennom lønnstilskudd til arbeidsgiver. Jeg er ikke attraktiv nok på arbeidsmarkedet til at noen ønsker å ansette meg uten at de får lønnstilskudd. I hvert fall ikke foreløpig.

Nyttig bok:" Stormberger"

Alle kan ha noe å lære av boka "Stormberger". Dette er fortellingen om sports- og turtøyprodusenten Stormbergs samfunnsengasjement, og om gründeren bak det hele: Steinar J. Olsen. Boken handler om opp- og nedturer. Den handler om et gründerliv, og den viser hva store og små virksomheter i praksis kan gjøre for å ta et aktivt samfunnsansvar.

Bokens hovedtemaer er inkluderende arbeidsliv, etisk handel, miljø- og klimautfordringer. Men for å skape en bedre forståelse for Stormbergs forretningsfilosofi og hvorfor Steinar J. Olsen har valgt å bygge selskapet rundt verdiene inkluderende, ærlig, modig og bærekraftig, går boken også tilbake i tid. Flere har etterlyst bakgrunnen for Stormbergs samfunnsengasjement og stilt spørsmålstegn ved om dette er naiv snillisme."

Å gå foran

Jeg har ikke lest boka, men har veldig sansen for filosofien som ligger bak Stormberg-suksessen." Mange får en ny sjanse hos Stormberg, og her er en historie: Tenk om alle kommunale, statlige og fylkeskommunale virksomheter kunne tenkt likedan. Da hadde det ikke vært så stort problem å komme inn i arbeidslivet. Det er kanskje litt merkelig, men det er mange private virksomheter som viser vei. Og godt er det at det er noen som kan gå foran med et godt eksempel.

Skrivestipend har jeg mottatt fra SEPREP, og det er jeg svært takknemlig for. Jeg elsker nemlig å skrive, og skulle gjerne skrevet mye mer.

 

 

 

Mer om

Arbeid og psykisk helse Brukerkunnskap Lavterskeltilbud Øvrige artikler

Les også

Publisert: 06/1/2012

2011 ble et år der jeg følte jeg ble inkludert

Publisert: 28/4/2010

Psykisk helsearbeid i endring

Publisert: 13/5/2010

Brukerkunnskap i det psykiske helsearbeidet

Publisert: 24/1/2011

"Bottom up"-perspektiv på psykisk helsearbeid

Publisert: 06/10/2010

En mer human hjelp gjennom psykosen

Aktuelt
Publisert: 12/3/2025
Arbeid og psykisk helse

Nyttig modell for kommuner som vil jobbe smart med folkehelse og ungdom

– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!