-Uansett hvor dårlig dag jeg har, har jeg det alltid bra på musikkterapi, sier Varg André Holst.
SNUR TANKENE: Musikkterapi hjelper Varg André Holst med å komme bort fra kjipe tanker. Her på scenen på kulturhuset Seilet i Oslo, under konserten Rockovery 19. oktober. FOTO: Even Kleppa
SNUR TANKENE: Musikkterapi hjelper Varg André Holst med å komme bort fra kjipe tanker. Her på scenen på kulturhuset Seilet i Oslo, under konserten Rockovery 19. oktober. FOTO: Even Kleppa
Han holdt en engasjerende appell under Rockovery 2020, som de fem siste årene har vært musikkterapiens stolte markering av Verdensdagen for psykisk helse. Konserter ble i år arrangert i Oslo og Fredrikstad, og Varg André Holst stod på scenen i Oslo.
-Når jeg er ferdig med musikkterapitimen tenker jeg bare «yes»! Da er den dagen naila! Fordi jeg har gjort noe bra for meg selv, jeg har fått tankene over på noe annet og fått fri fra kjipe tanker, sa Holst.
Hans budskap og ønske er at flere skal få tilbud om musikkterapi.
-Alle bør få den muligheten til å komme et sted og være den de selv er, sa han.
Konserter ble holdt med god koronaavstand, et 30-talls artister på scenen, rundt 100 publikummere i salen, og mange som fulgte med via live-steam på Youtube.
I Oslo innledet Silje Rasmussen Sandnes sin første sang med å fortelle at musikkterapi har gitt henne det motet hun trenger, for å tørre å være seg selv og ta plass.
-Det gir veldig mye motivasjon, det å kunne bruke den stemmen jeg har når jeg har vært veldig stille og veldig redd mye av livet. Jeg er heldig å kunne spille med Bettina og å kunne stå på en scene, for her kan jeg skinne og her kan jeg være meg selv. Jeg kan ta plass og vise at her er jeg, sa Silje, som opptrådte sammen med musikkterapeut Bettina Flater.
Silje Rasmussen Sandnes (t.v) og musikkterapeut Bettina Flater. FOTO: Even Kleppa
Rockovery arrangeres av Norsk forening for musikkterapi sammen med brukere, lokale musikkterapeuter og studenter. Målet med konserten er todelt. For det første skal konserten gi brukere av musikkterapi en mulighet til å stå på en profesjonell scene og fremføre musikken sin foran et publikum. For det andre støtter Rockovery opp om målet til Verdensdagen om å fremme økt bevissthet om psykisk helse, og viser hvordan musikk og musikkterapi kan bidra til dette. Deltakerne er brukere av ulike musikkterapitilbud, og er tilknyttet blant annet psykisk helse, rusomsorgen, kriminalomsorgen og barnevernet, samt kommunale og ideelle lavterskeltilbud.
Dette er nok ikke siste gang vi får se Rockovery markere Verdensdagen for psykisk helse.
-Når en global pandemi ikke klare å stikke kjepper i hjulene for Rockovery, kan vi være sikre på at dette ikke er siste gang, uttaler Stig Børre Holvik Høydal, som var koordinator for Rockovery:Oslo i år.
Vi kan dermed glede oss til flere Rockovery-arrangementer i flere norske byer i årene som kommer!
Arrangementskomiteen for Rockovery 2020. FOTO: Even Kleppa
– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!
– Friskliv Ung har fått meg i mye bedre fysisk form. Det er mye mer glede i livet nå, flere relasjoner og lyse dager.
Prosjektet ved Frisklivssentralen i Larvik har som mål å hjelpe unge voksne mot inkludering og en aktiv hverdag.
Tjenesten bidrar i den nyskapende hjelpemodellen "Våre Unge". En medarbeider har kontor på den videregående skolen to dager i u...
Marion har blitt ei helt anna jente enn hun var før. Nå står hun opp om morgenen, går på jobb og møter blikket til folk.
Ansvarlig redaktør: Ellen Hoxmark
Webredaktør: Ragnhild Krogvig Karlsen
NAPHA er en avdeling i
NTNU Samfunnsforskning AS
Skriv og del:
Vil du skrive en artikkel på Napha.no?