Marita Haugen er erfaringskonsulentpraktikant i Lierne kommune, der hun bor og har sine røtter. Hun er både spent og optimistisk rundt sin nye rolle.
AKTUELT: Marita Haugen skal være i praksis som erfaringskonsulent i Lierne i to semestre. Etter hvert håper hun på å få en fast jobb, der hun kan bidra med sin erfaringskompetanse. (FOTO: Anne Kristiansen Rønning/ NAPHA)
AKTUELT: Marita Haugen skal være i praksis som erfaringskonsulent i Lierne i to semestre. Etter hvert håper hun på å få en fast jobb, der hun kan bidra med sin erfaringskompetanse. (FOTO: Anne Kristiansen Rønning/ NAPHA)
KBT Fagskole:
-Jeg er ennå fersk, kom inn i rollen i september 2022. Men jeg er allerede godt i gang med å gjøre rollen til min, sier hun. I flere år har hun selv slitt psykisk.
-Jeg tenkte etter hvert at jeg måtte få noe ut av erfaringene jeg hadde samlet meg, i den perioden. Jeg fikk tips om fagskolen for erfaringskonsulenter innen psykisk helse- og rusarbeid, i regi av KBT. Jeg så at dette var noe for meg.
Våren 2023 er Haugen ferdig med praktikantperioden i Lierne og kan begynne å søke på jobber.
-Drømmen min er rett og slett å jobbe her i Lierne. Jeg har bodd i byer i perioder og har endt opp med at jeg liker bygdelivet best. Å leve tett på naturen. Stillheten og roen som er her i Lierne er ubetalelig.
Lisa Madsen, spesialergoterapeut, er ansvarlig for den psykiske helsetjenesten i Lierne kommune.
-Nå har vi fått Marita inn i tjenesten, og jeg ser at hun tilfører oss mye. Hun har drivkraft, er engasjert og interessert. Å være erfaringskonsulentpraktikant i kommunen der en selv bor, kan være utfordrende. Men det ser ut til at hun takler det godt, sier Madsen.
Familieenheten i Lierne ønsket å se på hvordan de kunne få inn brukerstemmen og erfaringskompetanse i tjenestene. Det var bakgrunn for at Haugen fikk praksisplassen.
-I samtale med behandler i enheten ga jeg uttrykk for at jeg ønsket å bruke mine erfarenheter til noe konstruktivt, forteller Haugen.
-Jeg begynte på utdanningen for erfaringskonsulenter på KBT-fagskole, og ønsket å ha praksisperioden her i Lierne. Jeg ble veldig glad da dette ble en mulighet.
I den psykiske helsetjenesten i Lierne bidrar Haugen blant annet med å utvikle et tilbud som er inspirert av utendørsterapi.
-Dette gjør jeg sammen med Lisa, Birgitte Bjørkås og andre ansatte på familieenheten. Det handler om å være utendørs og å finne trygghet og mening sammen med andre. Tilbudet skal ikke bare være for de som mottar tjenester fra kommunens psykiske helsetjeneste, men også for personer som ønsker å være med i et fellesskap, der man driver med friluftsaktiviteter, som turer og bålbrenning, sier Haugen.
Det er ennå ikke formulert eksakt hvordan tilbudet skal være.
-Men det kommer nok til å ligge i sjiktet mellom utendørsterapi og folkehelse.
Haugen er også med på støttesamtaler, for å se hvordan de ansatte jobber i en til en samtaler, og hun har et ønske om å delta «i samme båt-samtaler», enten senere i praksis eller i en eventuell framtidig jobb.
-En erfaringskonsulent er ikke en terapeut som utfører terapi, men vi kan ta det en kaller «i samme båt- samtaler.» Jeg er en håpsbærer, på den måten at jeg kan vise at det går å leve et godt liv, også med sykdom. Det går å finne en vei til god livskvalitet, både med eller uten symptomer, sier Haugen.
-Det handler om recovery. Erfaringskonsulenter jobber for recovery-tenking i tjenestene.
Haugen skal etter hvert bidra med å formulere hva en erfaringskonsulent i Lierne skal være og gjøre, noe som kan bli nyttig i møte med kommunen og andre instanser.
-Når vi får det mer klart, skal det formuleres ut. Det er et spennende nybrottsarbeid, som det er givende å være med på, sier hun.
-Det er godt å bidra og å kjenne at jeg har noe å komme med. Det gjør noe med selvfølelsen også. Du løfter hodet på en annen måte, når du har en klar rolle, en jobb, noe andre trenger at du gjør.
Så langt ser hun flere utfordringer i Familieenheten i kommunen, der psykisk helse er organisert.
-Stillingene er små og få, og de ansatte har stor arbeidsbyrde. Det at en ansatt kan ha flere roller til en og samme person, kan være problematisk. I en behandler- og bruker-relasjon er det en makt-ubalanse, som farger relasjoner og vanskeliggjør roller, spesielt når man har flere roller til en og samme person.
-Og dersom pasienten ikke føler at kjemien er så god med den man har samtaler med, og vil bytte behandler, er det ikke så mange å velge mellom, i en liten kommune som Lierne, sier Haugen.
Samtidig ser hun at de ansatte gjør alt de kan for å gi så gode tjenester som mulig.
-De er kreative, fokuserte og interesserte i å forbedre og utvikle tjenestene til innbyggernes beste. De får til mye, til tross for trange økonomiske rammer og personalressurser.
En kan føle seg veldig ensom når man er syk i en fjellbygd med et lite tjenestetilbud, stadfester Haugen.
-Selv var jeg kjempeheldig med å ha en engasjert behandler, da jeg var på mitt sykeste. Denne behandleren støttet meg i hverdagen, og da jeg gikk til behandling hos spesialist. Men det var også vært tøft og ensomt, da det på det tidspunktet ikke fantes noen arena for å møte andre i lignende situasjon.
Akkurat dette vet hun mye om. Og det er kunnskap som nå kan komme andre som sliter psykisk i Lierne til gode.
Drømmen er å jobbe fast i hjemkommunen. Hun er imidlertid klar over at en liten kommune som Lierne, med 1385 innbyggere, kanskje ikke har økonomi til å ansette en erfaringskonsulent i full stilling.
-Verken Lierne eller noen av nabokommunene har erfaringskonsulent ansatt i dag, men interkommunalt samarbeid kan være en mulighet. Kommunene i Indre Namdal har jo allerede et samarbeid rundt psykisk helse, der mye bra er på gang, sier hun.
Men så var det det å ha denne rolle i hjemkommunen, da. Haugen har røtter og slekt i Lierne, mange vet om plagene hun har hatt, og nå er hun med ett en hjelper. Det krever bevissthet fra alle parter, når hun skifter rolle på den måten.
-Selv har jeg bodd her og skapt relasjoner i en periode da jeg ikke var bevisst nok på egen sykdom. Kanskje kan en tenke at folk er skeptiske til at jeg har praksis innenfor tjenestene for familieenheten nå, sier hun.
-Men hittil har jeg bare blitt møtt med positive reaksjoner. Det er godt å kjenne på at de ansatte i tjenesten har omfavnet denne rollen min på en fin måte. Nå kan jeg, som har fått så mye godt fra disse tjenestene, endelig gi noe tilbake.
KBT Fagskole:
– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!
– Friskliv Ung har fått meg i mye bedre fysisk form. Det er mye mer glede i livet nå, flere relasjoner og lyse dager.
Prosjektet ved Frisklivssentralen i Larvik har som mål å hjelpe unge voksne mot inkludering og en aktiv hverdag.
Tjenesten bidrar i den nyskapende hjelpemodellen "Våre Unge". En medarbeider har kontor på den videregående skolen to dager i u...
Marion har blitt ei helt anna jente enn hun var før. Nå står hun opp om morgenen, går på jobb og møter blikket til folk.
Ansvarlig redaktør: Ellen Hoxmark
Webredaktør: Ragnhild Krogvig Karlsen
NAPHA er en avdeling i
NTNU Samfunnsforskning AS
Skriv og del:
Vil du skrive en artikkel på Napha.no?