Annerledeshet kan styrke helsen

Annerledeshet kan styrke helsen

Publisert: 06. januar 2011

En studie fra 2009 har sett på hva lesbiske opplever som helsefremmende erfaringer.

Ill.foto: Kvinner
STOLTHET: Å oppleve seg selv som annerledes kan representere muligheter, stolthet og mestringsevne. Ill.foto: www.colourbox.no
STOLTHET: Å oppleve seg selv ...

I 1977 ble homoseksualitet fjernet som psykiatrisk diagnose i Norge. Men den forskningsbaserte kunnskapen om lesbiskes helse er fortsatt ganske begrenset.

Mona Flatval ved Seksjon for helsefag på Universitetet i Oslo og Kirsti Malterud ved Allmennmedisinsk forskningsenhet Bergen, Unifob Helse, har sett på hva lesbiske kvinner selv kan oppleve som helsefremmende erfaringer.

Studien er gjengitt i en artikkel i Tidsskrift for Den norske legeforening nr.23 2009.

Utgangspunktet

Utgangspunktet er en fokusgruppestudie med to gruppeintervjuer med til sammen ni lesbiske i alderen 40–55 år.

Deltakerne skulle være åpne om sin seksuelle orientering og fornøyd med å leve som lesbisk.

Kvinnene fortalte om flere typer av helsefremmende erfaringer, som for eksempel å oppleve seg selv som annerledes. Dette kunne representere muligheter og en positiv kraft.  

Nye muligheter

Friheten til å organisere parforhold og samliv på egne premisser ga nye muligheter, spesielt gjaldt det valget om å få eller ikke få barn.

Valg og dilemmaer i forhold til å ha eller få barn ble nevnt av flere av kvinnene.Også lesbiske møter forventninger om at de som kvinner skal bli mødre og få barn.

Hovedbudskap

Forfatterne trekker frem følgende hovedbudskap: I tidligere forskning om lesbiske har man lagt mer vekt på sykdom enn på helse. Å oppleve seg selv som annerledes kan derimot representere muligheter, stolthet, mestringsevne og fristilling. Det kan styrke helsen.

Helsefremmende arbeid for mennesker i marginaliserte grupper forutsetter anerkjennelse av identitet og styrke hos den det gjelder.

Mer om

Minoriteter Vitenskapelige artikler

Les også

Publisert: 29/8/2014

Fattigdom hindrer barns muligheter

Publisert: 06/11/2014

Inkludering av elever med funksjonshemming

Publisert: 18/3/2015

Holdninger til selvmord blant fagpersoner i Uganda

Publisert: 20/10/2010

Teater frigjør

Publisert: 06/1/2011

Samisktalende er mindre fornøyd med legetjenestene

Aktuelt
Publisert: 12/3/2025
Arbeid og psykisk helse

Nyttig modell for kommuner som vil jobbe smart med folkehelse og ungdom

– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!