Nettverket K6 opplevde at samarbeid på tvers av tjenestenivå med fokus på brukermedvirkning og utvikling bedrer kvaliteten på tjenestene til glede for brukerne.
RESULTATER: K6 presenterte resultater på siste samling (2012). Siv Iren Storbekk, rådgiver i EffektiviseringsNettverkene
RESULTATER: K6 presenterte resultater på siste samling (2012). Siv Iren Storbekk, rådgiver i EffektiviseringsNettverkene
Effektiviseringsnettverkene er et konsept Kommunenes Sentralforbund (KS) har utviklet. KS tilbyr kommunene en arena for analyser av egen virksomhet, sammenligning og læring. Nettverkene har følgende formål:
Siden oppstarten i 2001 har godt over 300 kommuner og bydeler deltatt i prosjektet. KS fremhever prosjektet som ”kommune-Norges største og kanskje mest vellykkede omstillingsprosjekt gjennom tidene!”.
KONKRETE SAMARBEIDSARENAER er viktigste resultat av forbedringsarbeidet i K6.
I denne artikkelen kan du lese hva samarbeidet mellom seks kommuner i Glomdalsregionen har gjort for å forbedre tjenestene og tilbudene innen rus- og psykisk helsearbeid.
Det 2-årige effektiviseringsnettverket K6 i regi av KS Hedmark/Oppland startet i 2010. Nettverket har bestått av seks kommunene Åsnes, Grue, Kongsvinger, Sør – Odal, Nord – Odal og Eidskog, Sykehuset Innlandet ved DPS Kongsvinger og BUP samt representanter fra brukerorganisasjonene RiO og Mental Helse. Det hadde sin siste samling i desember 2012, men arbeidet med forbedringsområdene fortsetter.
Hensikten med forbedringsarbeidet var å øke forståelse og samhandling i kommunen og på tvers av tjenestenivåene. I tillegg la nettverket stor vekt på reell brukermedvirkning, noe som innebar at brukerne som deltok opplevde innflytelse i forhold til kvalitetsforbedring.
K6 har jobbet med å forbedre tjenestene og tilbudene innen følgende områder:
-Gjennom hele perioden har deltakerne vist mye engasjement, endringsvilje
og pågangsmot. Det har vært en glede å se hvor mye de har fått til på kort, uttalte Siv Iren Storbekk, rådgiver EffektiviseringsNettverkene på nettverkets siste samling.
I regionene finnes det flere dagsenter. Gjennom K6 samarbeidet ønsket en å forbedre driften gjennom mer brukermedvirkning. Som et resultat laget de informasjonsfolder, arrangert «Åpen dag» og kjørt temamøter, noe som har ført til at flere har tatt i bruk lavterskeltilbudene.
Navnet på det planlagte brukerstyrt senteret i Nord – Odal Nostra Casa betyr «vårt hjem», og hensikten med senteret er å bidra til en økning av kommunens aktivitetstilbud.
-Dette skal være et brukerstyrt senter med lav terskel, forteller Lill Jannike Kvilvang, nestleder i MHU Nord-Odal til Odalsportalen.no i februar 2012.
Det planlegges åpning av senteret i desember 2013 og pr. i dag er lokaler på plass og oppussing er startet. Sagatun Brukerstyrtesenter i Hamar har vært behjelpelig med å få etablert Costa Nostra.
Ett av målene med K6 var å øke forståelsen og samhandlingen på tvers av tjenestenivå. I den anledning ble det etablert et tilbud om gjensidig hospitering mellom kommunene og DPS Kongsvinger. Selv om mange har benyttet seg av dette tilbudet, og gitt positive tilbakemeldinger har det vært utfordrende å få DPS ansatte til å hospitere i kommunene. Selv om K6 nettverket er avsluttet vil tilbudet bestå i den hensikt å etablere kontakt og få kunnskap om hverandres tilbud og tiltak.
I forhold til innføring og bruk av Klient og resultatstyrt praksis (KOR) i kommunene og DPS Kongsvinger vil det være behov for videre jobbing, og det er nedsatt en arbeidsgruppe som skal holde tak i arbeidet fremover.
BUP og ansatte i kommunene, som jobber med barn og unge har laget retningslinjer for å komme tidlig inn i forhold til barn og unge som opplever vegring mot å gå på skole. Retningslinjene er samlet i en veileder som tydeliggjør handling – hvem gjør hva og hvordan skal de ulike enhetene/nivåene samhandle. Utfordringene fremover vil være å gjøre veilederen kjent slik at den blir et nyttig redskap for å sikre barn og unge et helhetlig og koordinert tilbud.
Morten Brodahl, rådgiver for brukermedvirkning, Fylkesmann i Hedmark presenterte på siste samling i K6 Samarbeidsavtale om brukermedvirkning. Denne avtalen har til hensikt å formalisere samarbeidet mellom kommune og brukerorganisasjoner. Gjennom avtalen vil en tydeliggjøre kommunens og brukerorganisasjonenes oppgaver, rettigheter og plikter. Avtalen tar utgangspunkt i gjeldende lovverk knyttet til brukermedvirkning.
Alle deltakerne i K6 ga uttrykk for at samarbeidet hadde vært utviklende og nyttig. Under siste samling trakk flere frem at arbeidet i forbedringsgrupper hadde bidratt til større forståelse og samhandling både intern i kommunen, mellom kommuner og DPS Kongsvinger.
Det å jobbe med forbedringsarbeid opplevde deltakerne som spennende, men krevende og utfordrende. Gjennom dette samarbeidet opplevde deltakerne en lettere tilgang til hverandres kunnskap og kompetanse. Arbeidet ga rom for relasjonsbygging, noe som vil gjøre det enklere å ta kontakt på tvers av organisasjoner.
De viktigste resultatene av K6-samarbeidet er etablering av konkrete samarbeidsarenaer både på individ- og systemnivå mellom brukerorganisasjonene, kommunene og spesialisthelsetjenesten, med et tydelig mål om å utvikle gode tjenester for innbyggerne i Glomdalsregionen.
Effektiviseringsnettverkene er et konsept Kommunenes Sentralforbund (KS) har utviklet. KS tilbyr kommunene en arena for analyser av egen virksomhet, sammenligning og læring. Nettverkene har følgende formål:
Siden oppstarten i 2001 har godt over 300 kommuner og bydeler deltatt i prosjektet. KS fremhever prosjektet som ”kommune-Norges største og kanskje mest vellykkede omstillingsprosjekt gjennom tidene!”.
KONKRETE SAMARBEIDSARENAER er viktigste resultat av forbedringsarbeidet i K6.
– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!
– Friskliv Ung har fått meg i mye bedre fysisk form. Det er mye mer glede i livet nå, flere relasjoner og lyse dager.
Prosjektet ved Frisklivssentralen i Larvik har som mål å hjelpe unge voksne mot inkludering og en aktiv hverdag.
Tjenesten bidrar i den nyskapende hjelpemodellen "Våre Unge". En medarbeider har kontor på den videregående skolen to dager i u...
Marion har blitt ei helt anna jente enn hun var før. Nå står hun opp om morgenen, går på jobb og møter blikket til folk.
Ansvarlig redaktør: Ellen Hoxmark
Webredaktør: Ragnhild Krogvig Karlsen
NAPHA er en avdeling i
NTNU Samfunnsforskning AS
Skriv og del:
Vil du skrive en artikkel på Napha.no?