Studio på hjul - oppsøkende musikkterapi

Studio på hjul - oppsøkende musikkterapi

Praksiseksempler / Publisert: 31. mai 2021.   Endret: 16. juli 2024

Hvordan gjøre musikkterapi mer tilgjengelig for mennesker som har lite utbytte av eksisterende behandlingstilbud?

2PXL_20231020_102221266

Et musikkstudio bygd bak i en varebil/van.  

Et musikkstudio bygd bak i en...

Musikkterapi er i stadig vekst innen psykisk helse- og rusfeltet. Dette blir tydelig særlig gjennom økt antall musikkterapistillinger som utlyses og gjennom anbefalinger i nasjonale faglige retningslinjer for både psykose, og rusavhengighet og avrusning. Gjennom de siste årene bidrar flere evalueringer av musikkterapiprosjekter innen psykisk helse og rus til å formidle den svært positive responsen fra brukere rundt om i Norge, eksempelvis MOT82, Bergensklinikken, Sandnes, Sør-Odal og Fredrikstad. Musikkterapi utforskes også som legemiddelfritt behandlingstilbud i KBT’s rapport og i et litteratursøk gjennomført av Folkehelseinstituttet. Ettersom musikkterapi er lite implementert i helsetjenesten i Norge, blir behovet større for innovative tiltak for å nå ut til flest mulig med ressursene man har tilgjengelig. Med dette utgangspunktet presenteres Music Truck

Music-truck: Musikkterapi på hjul

For å nå ut til personer med behov for tilbud der de bor, kom ideen om å legge til rette for musikkaktivitet i et omreisende musikkstudio. Dette gjør jeg ved å bygge et fungerende musikkstudio inne i en varebil/van som kan kjøre hvor som helst. Studioet er utstyrt med elgitar, bass, mac med Logic pro, studiomonitorer, lydkort og keyboard. Studioet blir forsynt med strøm fra 2x Ecoflow bærbare batterier. I taket finner vi en bobilvifte som kommer godt med på varme sommerdager. 

Music truck er bygd gjennom finansiell støtte fra Dam-stiftelsen. 

Fremfor å bygge nye musikkrom på hver institusjon, hvorfor ikke bygge et musikkrom som du kan ta med deg overalt? Dette ønsker jeg å teste ut gjennom prosjektet «Music-truck».

Musikalsk møteplass

Gjennom “Music truck” ønsker jeg å undersøke hvordan musikkterapi kan tilrettelegges for mennesker med psykiske helseutfordringer som bor i en tilrettelagt bolig. Prosjektet tar utgangspunkt i observasjoner av personer som blir sittende mye i leilighetene sine og av ulike grunner ikke får benyttet seg av eksisterende behandlings- og oppfølgingstilbud. I oppstartsperioden har Music Truck bidratt til engasjement og interesse for musikkproduksjon, improvisasjon og instrumentopplæring. Studioet har også blitt en sosial møteplass hvor man trekker ut av leilighetene sine for å samles rundt en felles interesse for musikk og musikalsk uttrykk. 

Oppsøkende tjenester og recovery

Evalueringen av opptrappingsplanen for psykisk helse viser at personer i denne målgruppen særlig er utsatt for ikke å nyttiggjøre seg av eksisterende helsetilbud. Dette resulterer videre i at Helsedirektoratet anbefaler blant annet behandling og oppfølging gjennom oppsøkende behandlingsteam, som for eksempel ACT eller FACT med personell fra primær- og spesialisthelsetjenesten. Prosjektet henter inspirasjon fra denne modellen ved å oppsøke mennesker der de bor. 

Mer om

Musikkterapi Praksiseksempler Prosjektomtaler

Les også

Publisert: 23/9/2022

– Å lage låter om hvor dårlig jeg har det har vært min måte å klage på, min form for terapi

Publisert: 26/7/2023

– Musikkterapi gir nye muligheter for recovery-orientert praksis

Publisert: 12/3/2025

Musikk- og følelsesgruppe i FACT-teamet har vist seg å være nyttig

Publisert: 11/12/2015

Musikkterapi-misjonæren

Publisert: 06/4/2016

Krafttak for musikkterapi

Aktuelt
Publisert: 12/3/2025
Arbeid og psykisk helse

Nyttig modell for kommuner som vil jobbe smart med folkehelse og ungdom

– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!