Åpnet seg med musikk

Åpnet seg med musikk

Publisert: 12. mars 2013.   Endret: 15. september 2020

Under "Bakeribyggfestivalen" for psykisk helse i Mo i Rana 7.-8. mars fortalte musiker Arvid Martinsen om hvordan hans bipolare lidelse har påvirket ham, og hvordan musikk har hjulpet ham.

Arvid Martinsen

BLE TRYGGERE: -En må våge å drite seg ut, og se på det som ny og verdifull informasjon man kan lære av. Da oppnådde jeg å bli et helere og tryggere menneske, og en bedre musiker, sier Arvid Martinsen, som har bipolar lidelse. FOTO: Solrun Steffensen/NAPHA.

BLE TRYGGERE: -En må v&...

-Å tørre å stå fram som seg selv, og være sårbar, det er da en får kontakt med folk, sa Arvid Martinsen da han 7. mars åpnet et seminar om musikk og psykisk helse på Bakeribyggets festival 2013 i Mo i Rana.

5-årsjubileum

Store artister som Jonas Fjeld og Gunnhild Sundli underholdt på festivalen, som feiret 5-årsjubileum i år. Bakeribygget er et være, lære og arbeidssted for mennesker med psykiske problemer, og et samlingssted for øvrige innbyggere i Mo i Rana.

-Må våge å drite seg ut

Til et fullsatt lokale fortalte musiker Arvid Martinsen fra livet sitt, og om hvordan hans psykiske lidelse hadde påvirket ham.

-En må våge å drite seg ut, og se på det som ny og verdifull informasjon man kan lære av. Da oppnådde jeg å bli et helere og tryggere menneske, og en bedre musiker, sa Martinsen. 

Lekens betydning

I mange år slet han med prestasjonsangst, både som ung musikkstudent og yrkesmusiker. Martinsen har de siste årene vært åpen om at han har en bipolar lidelse. Overfor tilhørerne framhevet han lekens betydning for å bli kvitt prestasjonsangst.

Han påpekte også hvor viktig det var å ha gode hjelpere rundt seg, slik som familie, venner og kolleger. De sa velmenende i fra når han var på vei nedover eller i feil retning.

-Ufarliggjør angsten

Rita Bjellånes, kordirigent og musikkpedagog fra Kulturskolen i Mo i Rana, spurte deltagerne på Bakeribyggfestivalen: Er musikk viktig for psykisk helse?

Svaret var et rungende ja. Hun viste til Arvid Martinsens musikalske framføring, og spurte hva det var som berørte dem. Hun fikk kommentarer som "å kjenne seg igjen, sårbarhet, ufarliggjør angsten, bryter barrierer".

  • Les omtale og se bilder fra Bakeribyggets festival 2013 i Rana Blad

-Musikk kan forløse stress

Bjellånes omtalte stemmen som sjelens speil, og sa at å jobbe med stemmen i psykisk helsearbeid er undervurdert. Hun mener at man oppnår trygghet ved å bruke egen stemme, og at musikken har en helende virkning gjennom lyd og toner hos mennesker.

-Musikk kan forløse stress, sa Bjellånes, og henviste blant annet til lege og musiker Audun Myskja.

-For å skjønne at musikk er viktig er vi nødt til å erfare det selv, mener Bjellånes.

-Veldig undervurdert

Hun får støtte fra faglig rådgiver i NAPHA, Wigdis Sæther, som var tilstede på festivalen.

-Jeg tror det er viktig å sette fokus på det å bruke stemmen mer. Jeg tror det er veldig undervurdert, og stor ære til Bakeribygget som gjør dette, uttaler Sæther i et intervju med lokalavisa Rana Blad 8. mars.

Spilte Vreeswijk

Ann-Helen, ett av medlemmene ved Bakeribygget, berørte alle med måten hun framførte Cornelis Vreeswijks liv og væren på. Hun hadde regien på kabareten «Min Cornelius», som var et utdrag fra Vreeswijks tekster og sanger. Sammen med henne var flere av Bakeribyggets medlemmer og ansatte. De utgjorde et musikalsk team med engasjement og trøkk.

-Vi e alla först och främst menniskor, sa Ann-Helen, med henvisning til Cornelius´ eget utsagn.  

Helende i seg selv

Katrin Hagen er musikkpedagog og leder for ”Lyden av Bakeriet”, en gruppe på Bakeribygget som møtes for å lage lyd og synge hver tirsdag. Hun mener at musikken gir mulighet for å kommunisere på et helt annet nivå, og viste til Ole Paus, som har uttalt at vi kryper inn i musikken når krisen rammer oss.

-Det viktigste med musikk er at den gir fellesskap. Det er en måte å gi hverandre anerkjennelse på. Rose hverandre, øve på å få respons. Øve på å si tusen takk. Det kan være helende i seg selv, sa Katrin Hagen.

BAKERIBYGGETS FESTIVAL
  • Foregikk 7.-8. mars i Mo i Rana
  • Årets festival var den femte i rekken
  • Foregår på Bakeribygget, et bygg fra 1909 som nå huser arbeids- og aktivitetstilbud for mennesker med psykiske lidelser.
  • Festivalen trekker et stort publikum, og har en solid posisjon i lokalmiljøet.
  • Arrangører er Bakeribygget og 4/4 forum for takt og tone.
  • Bakeribyggets tilbud er bredere omtalt på psykiskhelsearbeid.no.
CORNELIS VREESWIJK: Det var opptil 11 personer på scenen under fremføringen av cabareten "Min Cornelis".

Mer om

Nyheter

Les også

Publisert: 14/12/2012

Mer enn bare ord?

Publisert: 21/8/2015

Får folk i hus

Publisert: 24/8/2015

Bra nok for Birken

Publisert: 27/8/2015

13,5 mill til barn av foreldre som sliter

Publisert: 27/8/2015

Psykisk helse-show for folk flest

Publisert: 02/9/2015

Nytt hefte om selvhjelp

Aktuelt
Publisert: 12/3/2025
Arbeid og psykisk helse

Nyttig modell for kommuner som vil jobbe smart med folkehelse og ungdom

– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!