Kjente tv-serier trekkes fram på ACT-seminar
ALLE BIDRAR: Krim-serien "CSI" er en bedre modell for ACT-teamene enn sykehus-serien "House", mener Amund Aakerholt.
ALLE BIDRAR: Krim-serien "CSI" er en bedre modell for ACT-teamene enn sykehus-serien "House", mener Amund Aakerholt.
- All tverrfaglighet er avhengig av konstruktivt samarbeid og god ledelse, sier psykolog Amund Aakerholt.
Han åpnet ACT-seminaret, som NAPHA arrangerer på Rica Nidelven Hotel i Trondheim i dag og i morgen.
I sykehus-serien "House" er det en allmektig leder, som hele tiden blir utfordret, mens de i krim-serien "CSI" prøver å få fram bidrag fra alle for å løse et problem.
- Jeg skulle ønske at ACT-teamene jobbet mer som i "CSI" enn som i "House", sier Aakerholt.
Totalt 90 personer er med på dette ACT-seminaret, som er det åttende i rekken.
- Det er nesten blitt som en familiesamling, og det er hyggelig, sier Aakerholt.
- Teamene har begynt å sette seg, og jeg tror det gjør at vi får helt andre og mer spennende diskusjoner enn før.
Hovedtema er denne gang bruken av kompetanse i ACT-arbeid, og det meste av diskusjonen foregår i grupper.
- Vi har for første gang satt sammen grupper etter fag eller funksjon i ACT-teamene, sier NAPHA-prosjektleder Tone Opdahl Mo.
- Det er lagt opp til diskusjoner om egen arbeidssituasjon i lys av hvordan de andre med samme funksjon jobber. Her er det mulighet for å utveksle erfaring og speile sin egen måte å jobbe på.
I foredraget "Spesialist og generalist" berører Aakerholt ulike perspektiver på bruk av kompetanse i ACT-arbeid.
- Hadde vi hatt et eget ACT-fag, så ville det vært transdisiplinært, mener han og definerer begrepet som "felles teamtilnærming" eller "et funksjonelt tverrfaglig samarbeid".
- Tverrfaglighet forutsetter en forståelse ut over eget fag. Tverrfaglighet på sitt beste er å bruke og lære av andres fag, understreker Aakerholt.
Han mener at generalisten er på full fart inn i norsk helsevesen, og at man kan være i ferd med å gå bort fra tydelig vekt på fag til en utvisking av faglige skillelinjer.
- Når man ansettes som fagperson er det ikke alltid helt klart hva man skal gjøre for noe. Da blir man generalist, sier Aakerholt.
- Man kan diskutere om man blir mer og mer lik, og om det er lurt eller ikke.
I Norge mener Aakerholt det er viktigere å snakke om kompetanse enn om yrkesgrupper.
Han viser til at det er mange ting teamene skal kunne som ikke er knyttet til profesjonene.
- Men spesialistene bør bidra til å styrke den særskilte kompetansen i teamet. De bør tenke: Hvordan kan jeg bruke min kompetanse slik at teamet blir godt?
Psykologen peker på at teamene skal inn i et kronglete felt, der revir-, ledelses- og profesjonskamp forstyrrer arbeidet med å lage gode tverrfaglige team.
- ACT trenger spesialister som er gode til å jobbe sammen med andre og som tør bevege seg ut av kontorene, sier Amund Aakerholt og er helt klar på ett punkt:
- ACT står og faller på teamtenkningen.
– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!
– Friskliv Ung har fått meg i mye bedre fysisk form. Det er mye mer glede i livet nå, flere relasjoner og lyse dager.
Prosjektet ved Frisklivssentralen i Larvik har som mål å hjelpe unge voksne mot inkludering og en aktiv hverdag.
Tjenesten bidrar i den nyskapende hjelpemodellen "Våre Unge". En medarbeider har kontor på den videregående skolen to dager i u...
Marion har blitt ei helt anna jente enn hun var før. Nå står hun opp om morgenen, går på jobb og møter blikket til folk.
Ansvarlig redaktør: Ellen Hoxmark
Webredaktør: Ragnhild Krogvig Karlsen
NAPHA er en avdeling i
NTNU Samfunnsforskning AS
Skriv og del:
Vil du skrive en artikkel på Napha.no?