Samarbeidsrutiner fremmer gode rehabiliteringsprosesser

Samarbeidsrutiner fremmer gode rehabiliteringsprosesser

Publisert: 20. september 2013

En studie fra Hedmark synliggjør en mangel på arenaer for mestring og hjelp til selvhjelp i lokalsamfunnet for personer med alvorlig psykisk lidelse og rusproblem.

samarbeid
LAGE GODE RUTINER: Skal rehabiliteringsprosesser for personer med alvorlig psykisk lidelse og rusproblem bli gode, må sykehus og kommuner samarbeide godt.(Ill.foto: www.colourbox.com)
LAGE GODE RUTINER: Skal rehab...

Studien ble gjennomført ved en psykosepost i sykehus og samarbeidende kommuner. Fagpersoner ble spurt om hvilke samarbeidsrutiner og relasjoner som bør være etablert for at rehabiliteringsprosesser for personer med alvorlig psykisk lidelse og rusproblem skal bli gode.

Resultatene viste mangelfullt utbygde kommunale tjenester for målgruppen og uklarheter i koordineringsansvaret. Det etterlyses for eksempel arenaer for mestring og hjelp til selvhjelp i lokalsamfunnet.

Datainnsamlingen foregikk ved hjelp av fokusgruppeintervjuer. Det var fire grupper med seks - åtte deltagere i hver gruppe.

Pasientmedvirkning sentralt for å lykkes

Resultatene pekte videre på at pasientens behov og medvirkning fra pasientene må settes i sentrum, skal man lykkes bedre med samhandlingen. En god dialog mellom ansatte, brukere og fagpersoner er viktige forutsetninger for gode rehabiliteringsprosesser.

For å redusere innleggelsestiden i sykehus ble tidlig kartlegging og utarbeidelse av felles målsetting nevnt som avgjørende elementer. Dette ble nevnt som viktig for å oppnå gode samarbeidsrutiner:

  • Kjennskap til hverandres roller og funksjoner.
  • Deling av faglig kompetanse.
  • Avklaring av forventninger til hverandre.

Handlingsorientert forskningssamarbeid

Undersøkelsen var en del av "Miljøterapiprosjektet" og ble utført ved Sykehuset Innlandet. Prosjektet var et samarbeidsprosjekt med Høgskolen i Hedmark og tok form som et handlingsorientert forskningssamarbeid.

Dette er et forskningssamarbeid der forskernes kunnskap, praktikernes erfaringskunnskap og brukernes erfaringskunnskap til sammen skaper et best mulig grunnlag for vurderinger og beslutninger underveis i forskningsprosessen.

Les mer om handlingsorientert forskningssamarbeid her.

Kilde:

Brattrud TL & Granerud A (2011). Sammen om gode overganger.Tidsskrift for psykisk helsearbeid, nr.3, s. 206-216.  

Artikkelen kan bestilles fra www.idunn.no

Abonnenter av Tidsskrift for psykisk helsearbeid kan lese artikkelen i fulltekst her

Studien er også omtalt i et kapittel i boken Miljøterapi i psykisk helsevern-et prosjekt verdig og i en masteroppgave.

Forskning ved Høgskolen i Hedmark

Du kan lese mer om forskningsmiljøet som står bak studien som er omtalt her på temasiden om Høgskolen i Hedmark på Psykiskhelsearbeid.no.

Siden 1998 har forskningsmiljøet ved Høgskolen i Hedmark gjennomført en rekke prosjekter som utforsker psykisk helse og samfunn sett fra ulike perspektiver

De fire perspektivene er:

  • Spesialisthelsetjenesteperspektivet
  • Lokalsamfunnsperspektivet
  • Brukerperspektivet
  • Det metodologiske og forskningsetiske perspektiv

Folkehelse er en felles profil for de tre forskningsområdene Psykisk helse og samfunn, Aktiv livsstil og helse og Kvalitet og samhandling i sykepleie, som alle er tilknyttet Avdeling for folkehelsefag ved Høgskolen i Hedmark.

Mer om

Samhandling Brukere med omfattende tjenestebehov Høgskolen i hedmark Vitenskapelige artikler

Les også

Publisert: 17/1/2014

Sosiale nettverk er avgjørende!

Publisert: 02/4/2014

Fleksibel samhandling i Bærum

Publisert: 05/2/2015

Brukernes erfaringer med å hjelpe fagfolk

Publisert: 16/9/2013

Gode erfaringer med deltakerbasert forskning

Publisert: 23/9/2013

Å lykkes med praksisnær forskning

Aktuelt
Publisert: 22/4/2025
Praksiseksempel

Sju tips frå Telemark om korleis nabokommunar kan samarbeide om arbeid og psykisk helse

Sjå KVITO-leiar Torbjørn Dyrlands råd til kommunar som vil legge til rette for arbeid til innbyggarar som lett fell utanfor.

Siste fra Kunnskapsbasen
Publisert: 24/3/2025
Arbeid og psykisk helse

– Jeg ville aldri oppnådd å bli lærling i en elektrikerbedrift uten Skar-prosjektet

– Psykiske helsetjenester i kommuner kan tjene mye på å spille på lag med frivillige organisasjoner, sier Hege Eika Frey

Publisert: 12/3/2025
Arbeid og psykisk helse

Nyttig modell for kommuner som vil jobbe smart med folkehelse og ungdom

– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!