Sandnes kommune arrangerer kurs i selvhevdelse for kvinner med minoritetsbakgrunn

Sandnes kommune arrangerer kurs i selvhevdelse for kvinner med minoritetsbakgrunn

Praksiseksempel / Publisert: 20. januar 2022.   Endret: 03. januar 2024

Kvinnene øver bl.a. på å være tydelige i vanskelige situasjoner. - Det blir mye god dramatisering, morsomme roller og «lott og løye», som vi sier i Sandnes, sier Eli Bentsen fra mestringsenheten i kommunen

kongo

AKTUELT: -Vi kjører for eksempel rollespill, der kvinnene trener på praktiske situasjoner de møter ute i samfunnet. Målet er å bidra til å tydeliggjøre kommunikasjon samt å fremme problemløsning og selvhevdelse, sier Eli Bentsen (foran). (FOTO: Anne Kristiansen Rønning/ NAPHA)

AKTUELT: -Vi kjører fo...

En gruppe kvinner fra Kongo deltar på kurset, når NAPHA er på besøk, og opplegget foregår på swahili, med tolk. Kurset er basert på «Er du klar? – selvhevdelsestrening i gruppe», av Tina Johansen, men ble i Sandnes tilpasset og laget som et kursopplegg for minoritetskvinner, med oppstart høsten 2014. Eli Bentsen, en av lederne for kurset, forteller at de nå har hatt 15 kurs, med sju forskjellige språk.

-Kurset går over 10 ganger, med en ellevte samling for å evaluere og høre hvordan det går med deltakerne. Vi startet med dette fordi vi tenkte våre nye bosatte i kommunen kunne ha nytte av temaene i kurset, forklarer Bentsen, som jobber i mestringstjenesten i kommunen.

-Vi skal i gang med et nytt kurs før påske. 

Bestemmer språk før hver sekvens

Kommunen har valgt å sette noen kriterier for deltakerne.

-Kvinnene må ha bodd i kommunen mer enn ett år, ha lært litt norsk og fått noe impulser fra samfunnet vårt, før de blir med, sier Bentsen.

Hvert semester er flyktningenheten og mestringsenheten sammen om å planlegge kurset. 

-Da ser vi på hvem som kan være aktuelle deltakere og bestemmer språket vi skal ha kurs for. Språket er fellesnevner, og det er bare kvinner som samles.

-Vi bruker tid på å finne en god tolk. Vedkommende må også være en god kultur-tolk, forklarer Bentsen, som leder kurset sammen med Ann Elisabeth Tandstad. Begge er psykiatriske sykepleiere.

Å ta hensyn til seg selv og sine ønsker

Bentsen forklarer at de tar utgangspunkt i denne definisjonen av selvhevdelse:

-Det er en måte å være på, der en tar hensyn til egne ønsker, behov og overbevisninger og uttrykker dette klart og tydelig overfor andre. Samtidig skal en ta hensyn til menneskene rundt seg og deres behov og ønsker.

Sosial trening og kommunikasjon er hovedtema i opplegget.

-Vi trener på dagligdagse situasjoner som vi ønsker å mestre på en mer tilfredsstillende måte. Gjennom kommunikasjon og tilbakemeldinger fra andre, får vi et bilde av oss selv og kan utvikle oss videre.

Krise i livet å reise fra hjemlandet

Det er flere momenter som utfordrer mulighetene for at disse kvinner kan være selvhevdende, i sitt nye land. Bentsen slår fast at språk er ett av dem.

-En annen ting er at de har opplevd store endringer i sin livssituasjon. Det er en større krise i livet å måtte reise fra sitt hjemland. Hvor mye skolegang og utdanning de har varierer en del, og det gjør også hver enkelt deltakers opplevelse av trygghet og selvstendighet. I tillegg ser vi kjønnsforskjeller i kultur og religion.

Mange nyttige tema

Da NAPHA var på besøk i Sandnes, var Else Marie Voll til stede som tolk. Stemningen var god i gruppa, som gjennom en kursrekke gjennomgår flere aktuelle tema: 

  • Hva er selvhevdelse?
  • Kroppsspråk og selvhevdelse- hvordan vi snakker
  • Tanker som stopper oss
  • våre rettigheter- rollespill
  • «Hakk i plata»- teknikken-Individuell problemløsning
  • Det å kunne si «nei», og våre ønsker.
  • Følelser og åpenhet og sentrale egenskaper i selvhevdelse
  • Kritikk og ros
  • Å utrykke sinne og å løse konflikter
  • Selvtillit og mitt nye selvhevdende jeg.

Respekt og bekreftelse

Bentsen forteller at deltakerne beskriver felleskapet som oppstår i diskusjonene som viktig. 

-De sier at kurset åpner for gode dialoger og refleksjon omkring tema, på grunn av de trygge rammene det har.

-Kvinnene respekterer hverandre. Det er god tid til å reflektere i samlingene De kommer med egne ideer, spørsmål og egne historier og følelser. Det er en trygghet og åpenhet i gruppa, som bidrar til at de opplever egenverd som personer, slår hun fast.

Mye latter og moro

I noen av samlingene har man rollespill og trener på praktiske situasjoner kvinnene møter ute i samfunnet.

-Målet er blant annet å fremme problemløsning og selvhevdelse. De trener på å kunne si ja eller nei, og på å være åpen i kommunikasjonen, også med sine nærmeste. På å kunne bli mer selvhevdende i vanskelige situasjoner. Det blir mye god dramatisering, morsomme roller og mye «lott og løye», som vi sier i Sandnes, når vi øver.

Likeverd og selvbevissthet

Kurslederne vil sitere noe som Lise S. Beyene, som er førsteamanuensis i avdeling for omsorg og etikk ved Universitetet i Stavanger, skrev i sin masteroppgave i 2012:

«Kurs i selvhevdelse er et relativt enkelt tiltak som oppleves betydningsfullt og nyttig for mennesker som ønsker å delta mer aktivt i eget liv for så å kunne fungere bedre i hverdagen»

-Vi mener kurset har en helsefremmende effekt og åpner for livsmestring. Kurset bidrar til at de får økt selvbevissthet og opplevelse av å være likeverdig med andre. De erfarer i større grad aksept, og klarer å akseptere seg selv og andre mer enn de gjorde før, sier Bentsen.

Gir bedre psykisk helse

Kurslederne opplever at kvinnene i større grad tar ansvar for eget liv, når de erfarer at de har ulike valg i ulike situasjoner.

-De tar mer initiativ til å nå de målene de setter seg. I tillegg erfarer de økt grad av frihet. Deltakerne opplever å ha bedre psykisk helse når de er selvhevdende.

Flere tydelige grenser, er modigere

Noen tilbakemeldinger fra deltakere på tidligere kurs:

-Bra med kurs for bare damer. Kurset gir meg mange nye tanker.

Syria: Språk er nøkkelen til å være selvhevdende. Jeg tar med meg dette hjem til barna mine.

Etiopia: -Kurset gir meg utfordringer å jobbe med hjemme. Kulturer er ikke alltid så forskjellige.

-Jeg har flere tydelige grenser nå, er ikke opptatt av skumle regler. Vet at jeg også har rettigheter.

Somalia: -Jeg var sliten etter krigen i hjemlandet mitt. Jeg vil ta frem det jeg har lært etter hvert.

-Nå har jeg tatt kontakt med min norske nabo!»

Afghanistan: -Dette har vært en indre prosess for meg. Jeg sammenligner min kultur med den norske kulturen. Jeg blir kjent med den.

Irak: Jeg opplevde på kurset å diskutere med en nordmann. Da ble en vegg knust, og jeg ble mer modig.

Eritrea: -Jeg har lært å si nei før vannglasset er fullt! Jeg vil ikke kjenne på at det renner over!

Eritrea: -Det er godt å sette ord på følelsene mine til noen jeg stoler på. Det er godt å trene på vanlig dagligdagse ting.

Afghanistan: -Jeg tar med det som er bra fra min kultur inn hit.

 

 

Selvhevdelseskurs for kvinner med minoritetsbakgrunn
  • Er et samarbeid mellom flyktningenheten og mestringsenheten i kommunen.
  • Er en del av introduksjonsprogrammet i flyktningenheten, men også et av de mange kurstilbudene man har i mestringsenheten, der de kjører felleskurs på norsk, for både menn og kvinner.
  • Foregår på Læringssenteret i Sandnes, som har grunnskole for voksne og opplæring i norsk og samfunnskunnskap for voksne innvandrere.
Temaside

Mer om

Minoriteter Helsefremming og forebygging Folkehelse Salutogenese Aktivitet og fritid Inkludering Praksiseksempel Rogaland Sandnes

Les også

Publisert: 08/12/2021

Steinvor fra Sandnes kommune har begynt å tenke radikalt

Publisert: 24/11/2021

Frivillige hender forebygger psykiske plager og har stor verdi for kommunene

Publisert: 29/8/2023

Brobyggerne mellom behandling og meningsfulle fritidsaktiviteter i lokalsamfunnet

Publisert: 23/3/2022
Spill av video

Sandnes presenterte forebyggingsarbeid i europeisk nettverk

Publisert: 08/8/2014

Stemmer i nord - en TV-serie i åtte episoder fra Sisa Kultursenter

Aktuelt
Publisert: 12/3/2025
Arbeid og psykisk helse

Nyttig modell for kommuner som vil jobbe smart med folkehelse og ungdom

– Å samarbeide med Den norske Turistforening (DNT) var gull verdt for oss!